Wyniki rankingu Times Higher Education by Subject
Politechnika Warszawska została sklasyfikowana w czterech obszarach międzynarodowego rankingu THE by Subject 2024. Są to: nauki informatyczne, inżynieria i technologia, nauki ścisłe, nauki o zarządzaniu i ekonomii. W każdym Uczelnia utrzymała zeszłoroczną pozycję.
W zestawieniu dla obszaru nauki informatyczne (Computer Science) Politechnika Warszawska zajęła miejsce w grupie 601-800. Na liście uwzględniono 16 polskich uczelni. Najwyżej, w grupie miejsc 151-175, znalazł się Uniwersytet Warszawski. W tej samej grupie co PW sklasyfikowane zostały: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Jagielloński oraz Politechnika Śląska. Liderami zestawienia są: University of Oxford, Stanford University oraz Massachusetts Institute of Technology.
W obszarze inżynieria i technologia (Engineering) nasza Uczelnia znalazła się w grupie miejsc 801-1000. Również w tym zestawieniu wymieniono 16 polskich szkół wyższych. Najwyżej, w przedziale miejsc 601-800, sklasyfikowane zostały Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Politechnika Gdańska. W tej samej grupie co PW znalazły się: Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska oraz Politechnika Wrocławska. Na podium stanęły trzy amerykańskie uczelnie: Harvard University, Stanford University oraz Massachusetts Institute of Technology.
W obszarze nauki ścisłe (Physical Sciences) Politechnika Warszawska została sklasyfikowana w grupie 1001+. Krajowym liderem rankingu został Uniwersytet Warszawski zajmując miejsce w grupie 501-600. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Uniwersytet Jagielloński zagwarantowały sobie lokaty w przedziale miejsc 601-800. Pozostałe polskie uczelnie uplasowały się w dalszych grupach rankingowych. Najwyższe wyniki w zestawieniu uzyskały California Institute of Technology, Harvard University i Stanford University.
Na liście dla obszaru nauki o zarządzaniu i ekonomii (Business and Economics) Politechnika Warszawska zajęła miejsce w grupie 801+. W zestawieniu uwzględniono 17 polskich szkół wyższych, spośród których najwyżej uplasował się Uniwersytet Jagielloński wraz z Politechniką Rzeszowską (grupa miejsc 501-600). Na czele rankingu pojawiły się ponownie amerykańskie uczelnie – Massachusetts Institute of Technology, Stanford University i Harvard University.
Zestawienia przygotowuje magazyn „The Times Higher Education” poświęcony szkolnictwu wyższemu. Rankingi zostały stworzone na podstawie 17 kryteriów przyporządkowanych do pięciu filarów: kształcenie (Teaching), środowisko badawcze (Research Environment), jakość badań (Research Quality), współpraca z przemysłem (Industry) i perspektywa międzynarodowa (International Outlook). Ich waga w ramach poszczególnych zestawień różni się jednak nieznacznie w zależności od specyfiki opisywanych kierunków.
Pełne wyniki znajdują się na stronie rankingu Times Higher Education by Subject.