Jarosław Wiśniewski ukończył studia na kierunku Informatyka Stosowana z wynikiem celującym i otrzymał tytuł zawodowy magister inżynier.

Kilka słów od naszego absolwenta:

Zrealizowana praca dyplomowa poruszała tematy serwisów chmurowych, zyskujących coraz większą popularność w wykorzystanych prywatnych oraz firmowych.  Zakres pracy polegał na zaprojektowaniu i zbudowaniu serwera plików działającego w wybranym trybie RAID z użyciem mikrokomputera Raspberry Pi. Celem pracy było zaprojektowanie systemu o możliwie najmniejszym zużyciu energii, co przełoży się na niskie koszty utrzymania serwera. Dostęp użytkownika został zapewniony poprzez stronę internetową umożliwiającą przeglądanie plików, zdjęć i filmów. Aplikacja powstała w oparciu o framework Django języka Python.  

Ponadto omówiono i zaimplementowano różne rodzaje szyfrowań oraz kodowań, które zwiększyły jej bezpieczeństwo. Następnie przygotowano środowisko produkcyjne i udostępniono aplikację w Internecie. Aplikacja działała w połączeniu z serwerem aplikacji uWSGI oraz serwerem pracującym jako reverse-proxy NGINX.  Aplikacja została uruchomiona zarówno bezpośrednio w systemie operacyjnym jak i w Dokerze. Przeprowadzone badania wydajności aplikacji, wskazały bardziej wydajne środowisko uruchomieniowe. Badania zużycia energii przez serwer, pozwoliły wyznaczyć jej zużycie przy wykonywaniu różnych czynności, jak również przy różnych obciążeniach.

Pozwoliło to na oszacowanie kosztów utrzymania zaproponowanego serwera multimediów. W ostatnim kroku porównano koszty utrzymania serwera, w stosunku do rozwiązań dostępnych na rynku. Roczny koszt utrzymania zaprojektowanego rozwiązania odpowiadał miesięcznej subskrypcji najpopularniejszych serwisów chmurowych.

W pracy zawodowej jestem energoelektronikiem specjalizującym się w dziedzinie szeroko pojętej niezawodności. Szczególną dziedziną są tematy niezawodności półprzewodników wykonanych z węglika krzemu.

Studia w Ośrodku Kształcenia na Odległość oraz zrealizowana praca dyplomowa pozwoliły mi rozszerzyć umiejętności automatyzacji przeprowadzanych testów, analizy danych oraz zgłębić zagadnienia sieci komputerowych. Zdobyte umiejętności pozwoliły mi wykorzystać je realnie w pracy zawodowej.