Izabela Podgrudna ukończyła studia na kierunku Informatyka z wynikiem bardzo dobrym i otrzymała tytuł zawodowy magister inżynier.
Kilka słów od naszego absolwenta:
Pracuję w branży jako software developer od około 4 lat. W trakcie studiów inżynierskich na wydziale MiNI Politechniki Warszawskiej zaczęłam pracować w niewielkim software house'ie jako React web developer. Po uzyskaniu tytułu inżyniera zostałam zatrudniona w dużym banku inwestycyjnym, gdzie pracuję do dziś. Jednocześnie rozpoczęłam studia magisterskie w Ośrodku Kształcenia na Odległość PW, jako że pozwoliły mi pogodzić pracę na pełen etat ze studiami informatycznymi drugiego stopnia.
Na co dzień mam styczność z przeróżnymi technologiami i systemami, rozwijam tak backend jak i frontend, jestem odpowiedzialna za infrastrukturę uwierzytelniania oraz za produkty webowe mojego globalnego zespołu. Ta różnorodność pozwala na nabranie wszechstronności oraz szersze zrozumienie wielu elementów składających się na infrastrukturę firmy, chociaż czasem pozostawia niedosyt w stosunku do niektórych tematów. Pracę magisterską postanowiłam wykorzystać jako możliwość zgłębienia jednej z interesujących mnie dziedzin, na którą nie miałam czasu w ostatnim okresie, a która wymaga ciągłego douczania się ze względu na jej dynamiczność i szybki rozwój.
Tematem mojej pracy było "Performance Optimization of Web Applications Based on the React.js Library" (pl. "Optymalizacje Wydajności Aplikacji Internetowych Tworzonych na Bazie Biblioteki React.js"). We współczesnym świecie coraz więcej usług migruje do Internetu, a aplikacje internetowe stają się coraz bardziej złożone. Wydajność staje się kluczowa, a jednocześnie może być trudniejsza do osiągnięcia. React od kilku lat stanowi najpopularniejszą bibliotekę JavaScript i umożliwia wiele optymalizacji, ale to na deweloperach spoczywa odpowiedzialność za wykorzystanie jego potencjału i identyfikowanie mankamentów swoich serwisów. Jednocześnie niewiele jest artykułów, które zawierają wyczerpujący przewodnik po optymalizacji i dostarczają testy potwierdzające jej możliwości. W mojej pracy zebrałam i szczegółowo zbadałam liczne techniki optymalizacyjne oraz zmierzyłam skuteczność wybranych z nich, tworząc kompleksowy przewodnik do optymalizacji aplikacji internetowych ze szczególnym uwzględnieniem Reacta. Pozwoliło mi to nie tylko dogłębnie poznać działanie przeglądarek internetowych i biblioteki React, ale również zebrać wiedzę i przekazać ją innym z branży. Pisanie po angielsku wybrałam ze względu na możliwość dotarcia do szerszej publiki.
Studia magisterskie w Ośrodku Kształcenia na Odległość PW pozwoliły mi pogodzić pracę ze studiami i wgryźć się w różnorodne technologiczne tematy przydatne w pracy. Dzięki elastycznemu programowi i możliwości wyboru zajęć mogłam odpowiednio rozłożyć pracę na przestrzeni dwóch lat i skupić się na tym, co mnie zaciekawiło. Szczególnie wygodna była nauka i wykonywanie projektów we własnym zakresie zamiast o sztywno ustalonych porach na uczelni. Są to dobre studia dla ludzi, którzy chcą już pracować, a jednocześnie kontynuować naukę na drugim stopniu.