Łukasz Czarny ukończył studia na kierunku Informatyka Stosowana z wynikiem bardzo dobrym i otrzymał tytuł zawodowy magister inżynier.
Kilka słów od naszego absolwenta:
Tematem mojej pracy dyplomowej była budowa aplikacji webowych minimalizująca rozmiar kodu z wykorzystaniem Vue i GraphQL. Wybrałem ten temat, ponieważ idealnie wpasował się w moje zainteresowania, obejmujące nowoczesne podejścia i metody tworzenia aplikacji oraz nowe technologie, które w dużym stopniu stawiają na ograniczanie ilości tworzonego kodu. W mojej pracy podjąłem próbę udowodnienia możliwości stworzenia prototypu własnego rozwiązania low-code, które pozwoliłoby na tworzenie rozbudowanych, funkcjonalnych i atrakcyjnych graficznie aplikacji webowych bez potrzeby ręcznego pisania kodu.
W ramach pracy opracowałem zestawienie najważniejszych cech i funkcjonalności takich narzędzi, a następnie stworzyłem koncepcję oraz projekt własnego rozwiązania bazującego na technologiach Vue i GraphQL. Zaimplementowałem własne rozwiązanie minimalizujące rozmiar kodu na podstawie opracowanej koncepcji oraz stworzyłem i uruchomiłem kilka aplikacji webowych przy pomocy stworzonego prototypu. Zebrane w ramach pracy wyniki pozwoliły mi na przedstawienie szczegółowego porównania przebiegu implementacji aplikacji webowych przy pomocy platformy low-code i poprzez ręczne napisanie kodu. Udało mi się ustalić m.in. na jaki zysk w postaci zmniejszenia czasu i ilości kodu pozwala platforma low-code.
Każdy kolejny etap pracy stawiał przede mną wiele wyzwań i wymagał dużych nakładów pracy, jednocześnie pozwalając mi na rozwinięcie posiadanej już przeze mnie wiedzy oraz na opanowanie zupełnie nowych zagadnień i umiejętności. Najciekawszym aspektem mojej pracy było tworzenie kolejnych elementów platformy oraz łączenie ich w jedną spójną całość, w taki sposób, aby powstające rozwiązanie było narzędziem zarówno rozbudowanym jak i intuicyjnym. Duży wkład w końcową postać mojej pracy miał mój promotor, dr inż. Robert Szmurło, który pomagał mi w trakcie realizacji kolejnych jej etapów.
Od pięciu lat zawodowo zajmuję się programowaniem, z czego początkowe lata mojej pracy skupiały się na dostosowywaniu i modyfikacji oprogramowania klasy EAM. Obecnie zajmuję się tworzeniem aplikacji mobilnych na urządzenia z systemem Android oraz tworzeniem aplikacji webowych. Moja praca obejmuje zarówno implementację wyżej wymienionych rodzajów rozwiązań, jak i projektowanie interfejsu użytkownika oraz architektury aplikacji.
Studia magisterskie w Ośrodku Kształcenia na Odległość Politechniki Warszawskiej umożliwiły mi rozwinięcie i poszerzenie wiedzy, która pozwoli mi na dalszy rozwój zawodowy. Sama forma nauczania na odległość dała mi możliwość pogodzenia studiowania oraz pracy zawodowej.