Magdalena Kubit ukończyła studia na kierunku Informatyka Stosowana z wynikiem bardzo dobrym i otrzymała tytuł zawodowy magister inżynier.

Kilka słów od naszego absolwenta:

Od czterech lat zajmuję się technologiami związanymi z chmurą obliczeniową, skupiając się na implementacji architektury mikroserwisów (inaczej zwanych mikrousługami). Obecnie pracuję jako programistka, jednakże coraz częściej zwracam uwagę na sposób prowadzenia projektów i podejmowanie odpowiednich decyzji technologicznych i architektonicznych. Studiując kierunek Informatyka Stosowna zdobyłam doświadczenie potrzebne do realizacji moich celów, a równolegle, w trakcie studiów, dostałam się do programu liderskiego „AmCham 30 Under 30”, gdzie mogłam wykorzystać wiedzę ze studiów w praktyce. 

Moja pasja do mikroserwisów zainspirowała mnie do wybrania tematu pracy magisterskiej, w której skupiałam się na komunikacji asynchronicznej, niezmiernie ważnej w architekturze rozproszonej. Obecnie na rynku znajduje się kilka dość znanych rozwiązań – celem mojej pracy było dogłębne porównanie popularnego serwisu, takiego jak Kafka, do dużo młodszego i mniej znanego KubeMQ. Analizę przeprowadziłam pod kątem opóźnienia czasu zapytań, zużycia CPU i pamięci oraz regeneracji serwisu po przeprowadzonych testach. 

Ciekawym aspektem pracy było odpowiednie dobranie architektury serwisów do komunikacji asynchronicznej oraz serwisu testującego. Od samego początku kierowałam się pytaniem – „w jaki sposób można najlepiej zasymulować milion użytkowników na klastrze”? Przeprowadzenie testów było czasochłonne, często doprowadzające do błędów w jednym ze wspomnianych mikroserwisów. Ostateczna analiza pokazała, iż znacznie szybszym i lżejszym rozwiązaniem jest KubeMQ i idealnie nadaje się ono do niewielkich środowisk, gdzie operujemy stricte na zasobach klastra. Kafka zaś okazała się wolniejsza, lepiej radząca sobie z dużymi wiadomościami – powyżej 10MB oraz z bardzo dużym obciążeniem, sięgającym powyżej 100 tys. równoległych użytkowników. 

Dzięki indywidualnej współpracy z KubeMQ udało mi się zdobyć poszerzoną licencję na okres przeprowadzania testów, a sama firma była zainteresowana wynikami mojej pracy magisterskiej. Planuję kontynuować współpracę oraz podejmować nowe wyzwania związane ze światem mikroserwisów.