Na podium w rankingu Perspektyw
Trzecie miejsce wśród polskich uczelni akademickich, pierwsze miejsce w gronie uczelni technicznych i trzynaście pierwszych miejsc w zestawieniu kierunków – to wyniki Politechniki Warszawskiej w rankingu przygotowywanym przez Fundację Edukacyjną Perspektywy.
To już ósmy raz z rzędu, kiedy zajmujemy trzecią pozycję na liście najlepszych uczelni akademickich w naszym kraju. Tradycyjnie wyprzedzają nas Uniwersytet Warszawski (1. miejsce) i Uniwersytet Jagielloński (2. miejsce). Trwa też nasza seria na czele rankingu uczelni technicznych – jesteśmy w nim najlepsi już po raz dziewiętnasty z rzędu.
Powody do zadowolenia przynoszą nam także lokaty naszych studiów. W rankingu kierunków na pierwszym miejscu znalazły się:
- automatyka i robotyka (ex aequo z Politechniką Poznańską),
- biotechnologia (mgr inż.),
- elektronika i telekomunikacja (ex aequo z Akademią Górniczo-Hutniczą),
- elektrotechnika,
- energetyka,
- geodezja i kartografia,
- informatyka (mgr inż.),
- inżynieria materiałowa,
- lotnictwo i kosmonautyka,
- mechanika i budowa maszyn,
- technologia chemiczna (ex aequo z Politechniką Gdańską),
- transport (ex aequo z Politechniką Morską w Szczecinie),
- zarządzanie i inżynieria produkcji.
Drugą pozycję zajęły z kolei:
- budownictwo (ex aequo z Politechniką Gdańską),
- fizyka techniczna,
- inżynieria biomedyczna (ex aequo z Politechniką Śląską),
- inżynieria chemiczna,
- inżynieria środowiska (ex aequo z Politechniką Wrocławską i Politechniką Poznańską),
- matematyka,
- mechatronika.
– Cieszę się z wyników rankingu, bo potwierdzają one mocną pozycję Politechniki Warszawskiej wśród coraz dynamiczniej rozwijających się polskich uczelni – komentuje prof. Krzysztof Zaremba, Rektor Politechniki Warszawskiej. – To duma i zaszczyt, że jesteśmy w tym gronie, a także wielkie wyzwanie i zobowiązanie, by sprostać oczekiwaniom współczesnego świata, nie zatracając się przy tym w pogoni za wynikami i ciągłym porównywaniu się z innymi. Dlatego największym powodem do radości nie są dla mnie same miejsca w rankingu, a potwierdzenie, że praca, którą tak wiele osób wkłada w codzienne funkcjonowanie i doskonalenie naszej Politechniki, przynosi efekty. Bardzo za nią dziękuję.
Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2024 to w istocie cztery rankingi odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Ranking Publicznych Akademii Nauk Stosowanych i Publicznych Uczelni Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów.
Ranking Uczelni Akademickich 2024, w którym klasyfikowana jest Politechnika Warszawska, uwzględnia 31 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Efektywność naukowa, Innowacyjność, Warunki kształcenia i Umiędzynarodowienie.
W Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2024 oceniono 74 główne kierunki lub grupy kierunków studiów. W zależności od specyfiki danego kierunku, zestawienie przygotowano na bazie od 12 do 13 wskaźników pogrupowanych w sześć kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał akademicki, Potencjał dydaktyczny, Potencjał naukowy, Umiędzynarodowienie, a w niektórych przypadkach – także z kryteriami dodatkowymi Różne są też wskaźniki wag poszczególnych kryteriów – w zależności od specyfiki kierunku.
Pełne wyniki są dostępne na stronie 2024.ranking.perspektywy.pl.