Mateusz Lesiak ukończył studia na kierunku Informatyka Stosowana z wynikiem celującym i otrzymał tytuł zawodowy magister inżynier.
Kilka słów od naszego absolwenta:
Moja komercyjna przygoda z programowaniem zaczęła się już w liceum. Wtedy, tworzyłem strony internetowe na zamówienie. Później, gdy zacząłem studiować Informatykę na Politechnice Łódzkiej, otrzymałem możliwość pracy nad ich platformą e-learningową - WIKAMP. Ze względu na szeroką wiedzę w web-developmencie, trafiłem do projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego (https://cmi.edu.pl/), gdzie samodzielnie utworzyłem design oraz razem z zespołem utworzyliśmy tę platformę. Po obronie tytułu inżyniera, trafiłem do Software House - Appstract Software. Tam, zrobiłem ogromne postępy we frontend'zie, zwłaszcza w React, TypeScript oraz AWS. Aktualnie pracuję od 1.5 roku w firmie IDEMIA, już na stanowisku Senior Frontend Developer. Rozwijam portal dla deweloperów (https://experience.idemia.com/), który ukazuje możliwości produktów tworzonych przez tę firmę. Narzędzia te pozwalają na weryfikację tożsamości danej osoby poprzez skanowanie dokumentów tożsamości, twarzy i zachowania człowieka.
W obecnych czasach wiele przedsiębiorstw posiada własne strony internetowe, często zawierające animacje, które mają urozmaicić ich treść. Wydajność animacji jest bardzo ważna, ponieważ jeżeli animacja nie jest płynna, użytkownik może odczuć, że interfejs nie jest responsywny, czyli nie reaguje na wykonane działanie. Ekrany dzisiejszych telefonów bądź komputerów potrafią wyświetlić obraz w 60 klatkach na sekundę (a czasem nawet więcej). Oznacza to, że przeglądarka ma jedynie około 16 milisekund na przygotowanie kolejnej ramki do wyświetlenia. Celem pracy było zbadanie wydajności animacji poszczególnych instrukcji w technologiach CSS oraz JavaScript. Praca dyplomowa przedstawia przegląd przeglądarek, ich silników renderowania oraz sposób ich działania w procesie renderowania pojedynczej klatki ekranu. Utworzono wydajność dwóch animacji (animacja przesunięcia elementu z lewego górnego rogu do prawego dolnego oraz animacja zmiany rozmiaru elementu). Zostały one utworzone na pięć różnych sposobów (2 w CSS, 3 w JavaScript). Wydajność zbadano wykorzystując dostępne w przeglądarkach narzędzia deweloperskie. Największą wydajność animacji uzyskano dla animacji napisanej w języku CSS opartej na właściwości "animation", która wykorzystuje instrukcję@keyframes opartą na właściwości "transform", ponieważ silnik renderowania nie musiał wykonywać ponownie etapów renderowania, aby utrzymać animację w działaniu.