Szymon Makowski ukończył studia na kierunku Informatyka Stosowana z wynikiem celującym i otrzymał tytuł zawodowy magister inżynier.
Kilka słów od naszego absolwenta:
Jako inżynier sieciowy, z ponad trzyletnim doświadczeniem, na co dzień zajmuję się problematyką związaną z zarządzaniem i konfiguracją sieci komputerowych, tworzeniem dokumentacji oraz artykułów wg metodologii KCS, a także zagadnieniami związanymi z cyberbezpieczeństwem. Aktualnie pracuję w firmie F5 na stanowisku Network Engineer. F5 to jeden z największych dostawców rozwiązań dla bezpieczeństwa, dostępności a także wydajności aplikacji. W portfolio firmy znajdują się produkty i usługi takie jak: BIG-IP, NGINX czy F5 Silverline.
Studia w Ośrodku Kształcenia na Odległość PW pozwoliły mi podnieść moje kwalifikacje oraz poszerzyć wiedzę w najbardziej interesujących dziedzinach IT bez potrzeby rezygnacji z rozwoju zawodowego.
Napisana przeze mnie praca magisterska pod tytułem „Analiza wydajności protokołów HTTP/3 i QUIC dla zastosowań IoT” to próba odpowiedzi na pytanie, czy najnowsza wersja protokołu HTTP/3 i QUIC jest rozwiązaniem na tyle wydajnym oraz zoptymalizowanym, aby można było je zastosować na szeroką skalę w rozwiązaniach IoT.
Trudno uwierzyć, ale minęło już prawie 40 lat od momentu, gdy 1 stycznia 1983 roku, ARPANET (prekursor obecnego Internetu) zdecydował się przejść na protokół TCP. Od tego czasu pozycja protokołu się umacniała. TCP na stałe zdefiniował sposób funkcjonowania sieci komputerowych, jakie znamy, ale wraz z rozwojem Internetu zaczęły być widoczne jego pewne ograniczenia oraz problemy. Dlatego w wyniku prac mających na celu stworzenie następcy TCP powstał protokół QUIC, a wraz z nim nowa wersja protokołu HTTP – HTTP/3.
Badania zostały przeprowadzone w środowisku testowym zbudowanym w oparciu o Raspberry Pi Zero oraz serwer NGINX, który wraz z nieoficjalnym rozszerzeniem Quiche jest obecnie jednym z niewielu rozwiązań wspierających HTTP/3 oraz QUIC. Największym wyzwaniem w trakcie pisania pracy okazała się integracja oraz konfiguracja serwera NGINX wraz z rozszerzeniem Quiche na platformie o mocno ograniczonych zasobach sprzętowych.
Po przeprowadzeniu badań i testów można stwierdzić, że aplikacje oparte o HTTP/3 oraz QUIC, mimo że są dużo szybsze i bardziej odporne na zakłócenia (w porównaniu do starszych wersji HTTP opartych o TCP), to ze względu na duże zapotrzebowanie na zasoby i brak oficjalnego wsparcia, nie są na ten moment odpowiednim rozwiązaniem do zastosowań IoT. TCP jeszcze przez wiele lat pozostanie niekwestionowanym „liderem”, ale ze względu na możliwości i drzemiący potencjał warto kontynuować prace nad rozwojem HTTP/3 oraz QUIC.