Przemysław Krajenta ukończył studia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja z wynikiem celującym i otrzymał tytuł zawodowy inżyniera.
Kilka słów od naszego absolwenta:
Zawodowo zajmuję się telefonią VoIP, jest to dziedzina bezpośrednio związana z kierunkiem studiów, które ukończyłem – Elektronika i Telekomunikacja ze specjalizacją w teleinformatyce. Jeśli miałbym w dwóch słowach opisać to czym według mnie zajmuje się inżynier to jest to rozwiązywanie problemów. Z tego względu moja praca dyplomowa dotyczyła problematycznej z perspektywy wielu przedsiębiorstw kwestii planowanego wyłączenia ekonomicznie i interpretacyjnie niewydajnej już sieci PSTN, a konkretniej zaproponowania możliwie najtańszej, ale jednocześnie wydajnej alternatywy dla organizacji, w których migracja na nowe technologie telefoniczne może okazać się trudna ze względu na koszty z nią związane.
Tytuł mojej pracy to „System telefonii VoIP - serwer komunikacyjny IP PBX typu open source”. Aby zminimalizować koszty działanie systemu oparto na technologii VoIP, która do przesyłania głosu wykorzystuje wszechobecną już sieć Internet eliminując konieczność wdrażania oddzielnej infrastruktury. Dodatkowo serwer telefoniczny IP PBX zrealizowany został w formie maszyny wirtualnej wykorzystującej oprogramowanie open source o nazwie FreePBX generując oszczędności związane z brakiem koniczności zakupu licencji.
System telefoniczny został uzupełniony o funkcjonalność zintegrowanej infolinii obsługi klienta wyposażonej w technologię IVR. Dodatkowo, stworzyłem aplikację umożliwiającą monitorowanie w czasie rzeczywistym stanu zapełnienia kolejki oraz efektywności obsługi klientów przez zalogowanych konsultantów.
Obecnie pracuję w firmie Energa Informatyka i Technologie Sp. z.o.o., gdzie zajmuję się usługą udostępniania telefonii IP. Studia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja poszerzyły moje horyzonty w dziedzinie telekomunikacji, umożliwiając mi poznanie nowych technologii i obecnych trendów rozwoju branży telecom. Podczas realizacji pracy dyplomowej udało mi się połączyć umiejętności zawodowe z wiedzą zdobytą na studiach inżynierskich.