Święto Politechniki Warszawskiej 2024
Tradycyjnie 15 listopada obchodzimy Dzień Politechniki Warszawskiej. Ta data to przypomnienie o wydarzeniach z 1915 roku, kiedy to zainaugurowano pierwszy na naszej Uczelni rok akademicki z polskim jako językiem wykładowym.
Co ciekawe, uroczystości odbyły się nie w Gmachu Głównym, a w Audytorium Fizyki. Pierwszym Rektorem został Zygmunt Straszewicz. Studia trwały wówczas cztery lata, a podstawą procesu rekrutacji były zdane egzaminy. Po pierwszych z nich przyjęto 613 osób, w tym 14 kobiet.
Nagrody i wspomnienia
Jak co roku w szczególny sposób upamiętniamy wydarzenia z 1915 roku. 15 listopada o godz. 10.00 w Małej Auli Gmachu Głównego odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Warszawskiej. Podczas wydarzenia przemówienie wygłosi Rektor PW prof. Krzysztof Zaremba. Wręczone zostaną Medale Komisji Edukacji Narodowej, dyplomy Professor Emeritus Politechniki Warszawskiej oraz nagrody w Konkursie o Nagrodę im. Prof. Jana Czochralskiego. Poznamy również laureata Medalu Młodego Uczonego.
Po południu, o godz. 15.00 w Dużej Auli odbędzie się apel poległych. Następnie uczelniana delegacja złoży kwiaty pod tablicami, upamiętniającymi udział ludzi z PW w walce o wolną i niepodległą Polskę.
O godz. 17.00 w Małej Auli rozpocznie się Gala Złotej Księgi. Uhonorujemy tam absolwentów PW, którzy mogą się poszczycić wybitnymi osiągnięciami zawodowymi – otrzymają dyplomy i statuetki Złotej Księgi.
Wystawy
Od 15 do 22 listopada w sali wystaw czasowych Muzeum PW przy ul. Nowowiejskiej 22 będzie dostępna wyjątkowa wystawa – kolekcja listów gratulacyjnych, które wpłynęły do Rektora PW w 1915 roku. Gratulacje przysłały szkoły, towarzystwa, instytucje. Listy te są prawdziwymi dziełami sztuki, wykonanymi z niezwykłym kunsztem, doskonale oddającym rangę wydarzenia, jakim było otwarcie Politechniki. W Dużej Auli Gmachu Głównego PW, na wystawie stałej można zobaczyć m.in. kopie listów gratulacyjnych, medale wybite z okazji 100-lecia Odnowienia Tradycji z 2015 roku oraz pamiątki z otwarcia Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego w listopadzie 1915 roku.
Koncert
Dopełnieniem tegorocznych obchodów Święta PW będzie 134. koncert „Wielka Muzyka w Małej Auli” – 16 listopada o godz. 18.00 w Dużej Auli będzie można usłyszeć IX Symfonię d-moll Ludwiga van Beethovena.